Agronomiliitto ja Loimu käynnistävät yhdistymissopimusneuvottelut – tavoitteena jäsenten edunvalvonnan ja palvelujen vahvistaminen
Agronomiliiton valtuusto on 25.4.2025 kokouksessaan valtuuttanut liiton hallituksen käynnistämään yhdistymissopimusneuvottelut Luonnon-, ympäristö- ja metsätieteilijöiden liitto Loimu ry:n kanssa. Tavoitteena on vahvistaa ruokajärjestelmän vaikuttavuutta, parantaa jäsenpalveluita ja turvata jäsenten asema muuttuvassa työmarkkinaympäristössä. Agronomiliitto jatkaisi toimintaansa Loimun jäsenjärjestönä. Agronomiliiton rooli ruoka-alan yhteiskunnallisena vaikuttajana ja koulutusalajärjestönä vahvistuisi.
Agronomiliiton valtuusto on päättänyt aloittaa yhdistymissopimusneuvottelut Luonnon-, ympäristö- ja metsätieteilijöiden liitto Loimun kanssa. Loimu on akavalainen ammattiliitto, joka edustaa yli 17 000 jäsentä. Tavoitteena on saada neuvottelut päätökseen syksyn aikana. Valtuusto tekee päätöksen yhdistymissopimuksen hyväksymisestä syyskokouksessaan.
"Yhdistymisen myötä voimme tarjota jäsenillemme aiempaa laajemmat palvelut ja vahvempaa edunvalvontaa. Loimu on Agronomiliitolle luontainen kumppani ja yhdessä kasvatamme ruoka- ja luonnonvara-alojen vaikuttavuutta yhteiskunnallisessa päätöksenteossa."
– Agronomiliiton toiminnanjohtaja Timo Kaunisto
Yhdistymisestä neuvotellaan tilanteessa, jossa ay-liikkeen tulevaisuutta muovaavat suuret rakenteelliset ja poliittiset muutokset. Työehtosopimusjärjestelmä muuttuu ja paikallisen sopimisen yleistyminen kasvattaa palvelutarvetta.
Mitä yhdistyminen tarkoittaisi Agronomiliiton jäsenille?
Painotamme neuvotteluissa kaikkien jäsenryhmiemme huomioimista. Agronomiliiton jäsenet saisivat jatkossa työmarkkinaedunvalvontansa sekä ura- ja jäsenpalvelunsa Loimusta. Jäseniä palvelisi edelleen tuttu henkilöstö Agronomiliitosta. Kaikki tärkeimmät jäsenpalvelut, kuten laki- ja työsuhdepalvelut sekä jäsenedut vahvistuisivat yhdistymisen myötä. Jäsenmaksu säilyisi nykyisellä tasolla.
Agronomiliitto jatkaisi toimintaansa Loimun jäsenjärjestönä säilyen jäsentensä ammatillisen yhteisöllisyyden vahvistajana. Agronomiliiton on mahdollista uudistua ja toimia jatkossa entistä vahvempana ruokajärjestelmän yhteiskunnallisena vaikuttajana ja koulutusalajärjestönä.
”Tämänpäiväisessä kokouksessaan valtuusto painotti erityisesti avoimen ja ajantasaisen jäsenille suunnattavan viestinnän merkitystä prosessin eri vaiheissa. Ennen lopullisen päätöksen tekemistä valtuusto kaipaa myös konkreettista esitystä siitä, mitkä ovat Agronomiliiton tulevan toiminnan sisältö ja resurssit itsenäisenä Loimun jäsenjärjestönä. Agronomiliitto ei katoa mihinkään, vaan jatkaa toimintaansa ruoka-alan asiantuntijoiden uudistuvana yhteisönä. Yhdistymisen myötä meillä olisi enemmän voimavaroja ruoka-alan asiantuntijuuden tiedeperusteiseen yhteiskunnalliseen näkyvyyteen.”
– Agronomiliiton valtuuston puheenjohtaja Simo Tiainen
Lisätietoja yhdistymisestä ja sen vaikutuksista jäsenille tullaan tiedottamaan sähköpostitse ja verkkosivuillamme seuraavan kahden viikon aikana.
Lisätietoja:
Simo Tiainen, valtuuston puheenjohtaja, Agronomiliitto
040 553 3131
simo.tiainen(at)mtk.fi
Timo Kaunisto, toiminnanjohtaja, Agronomiliitto
040 901 1640
timo.kaunisto(at)agronomiliitto.fi